Soutěžní kategorie celovečerních filmů

Filmová cena Nisa saské ministryně kultury

Nejlepší film v konkurenci tří polských, německých a českých celovečerních filmů v dané soutěžní kategorii

LAUREÁTI

  • 2018 Juraj Lehotský „Nina“ (SK/CZ)
  • 2017 Tereza Nvotová „Špína“ (SK/CZ)
  • 2016 Piotr Chrzan „Klezmer“ (PL)
  • 2015 Ivan Ostrochovský „Koza“ (SK/CZ)
  • 2014 Juraj Lehotský „Zázrak“ (SK/CZ)
  • 2013 Małgorzata Szumowska „W imię“ (PL)
  • 2012 Olmo Omerzu „Příliš mladá noc“ (CZ)
  • 2011 Verena Freytag „Abgebrannt“ (D)
  • 2010 Xavery Żuławski „Wojna polsko-ruska“ (PL)
  • 2009 Michaela Pavlátová „Děti noci“ (CZ)
  • 2008 Andrzej Jakimowski „Sztuczki“ (PL)
  • 2007 Pepe Planitzer „AlleAlle“ (D)
  • 2006 Emily Atef „Mollys Way“ (D/PL)
  • 2005 Jacek Filipiak „Zerwany“ (PL)
  • 2004 Andrzej Jakimowski „Zmruż oczy“ (PL)
Sponzorem ceny je: SMWK
Sponzorem ceny je: SMWK
Přejít na program

Soutěžní kategorie dokumentárních snímků

Nejlepší film z celkem devíti polských, německých a českých dokumentárních filmů v dané soutěžní kategorii

LAUREÁTI

  • 2018 Rosa Hannah Ziegler „Familienleben“ (DE)
  • 2017 Miroslav Janek „Normální autistický film“ (CZ)
  • 2016 Wojciech Staroń „Bracia“ (PL)
  • 2015 Hubertus Siegert „Beyond Punishment“ (D)
  • 2014 Marcel Wehn „Ein Hells Angel unter Brüdern“ (D)
  • 2013 Thomas Grimm a Andreas Kossert „Bahnsteig 1 – Rückfahrt nach Flatow“ (D)
  • 2012 John Albert Jansen „End and Beginning“ (NL)
Sponzorem ceny je: Stadt Zittau
Sponzorem ceny je: Stadt Zittau
Přejít na program

Soutěžní kategorie krátkých filmů

Nejlepší snímek z bloků krátkých filmů a předfilmů

LAUREÁTI

  • 2018 Nathalie Lamb „Him & Her“ (DE)
  • 2017 Oliver Beaujard „Fleur“ (CZ)
  • 2016 Tomasz Protokowicz „Dawno temu na Śląsku“ (PL)
  • 2015 Martin-Christopher Bode „Eine gute Geschichte“ (D)
  • 2014 Clemens Roth „Das blühende Leben“ (D)
  • 2013 Dietrich Brüggemann „One Shot“ (D)
  • 2012 Anselm Belser „Felix“ (D)
  • 2011 Daniel Rübesam „Skotos“ (D)
  • 2010 Matthias Vogel a Thomas Oberlies „Arbeit für Alle“ (D)
  • 2009 David Nawrath „Was bleibt“ (D)
Sponzorem ceny je: Studierendenrat der Hochschule Zittau/Görlitz
Sponzorem ceny je: Studierendenrat der Hochschule Zittau/Görlitz
Přejít na program

Zvláštní cena

Film z celého programu festivalu, který se zvláštním způsobem věnuje porozumění kulturním a etnickým rozdílům mezi sousedícími zeměmi Německem, Polskem a Českou republikou, nebo tomu, co mají společné

LAUREÁTI

  • 2018 Grzegorz Szczepaniak „Najbrzydszy samochód świata“ (PL)
  • 2017 Michał Rosa „Szczęście świata“ (PL)
  • 2016 Tanja Cummings „Linie 41“ (D)
  • 2015 Pavel Göbl „Odborný dohled nad východem slunce / Sunrise Supervising“ (CZ)
  • 2014 Lenka Šikulová „Světlo za horami“ (D/CZ)
  • 2013 Elke Weber-Moore „Doppelpass“ (D)
  • 2012 Andrzej Klamt „Die geteilte Klasse“ (D)
  • 2011 Sabine Zimmer, Sandra Budesheimer „Little Poland – Berliner seit…“ (D)
Sponzorem ceny je: Filmverband Sachsen
Sponzorem ceny je: Filmverband Sachsen

Nejlepší herecký výkon

Nejlepší herecký výkon v některém ze soutěžních snímků kategorie celovečerních filmů

LAUREÁTI

  • 2018 Barbara Auer ve filmu „Vakuum“ Christiny Reponda (DE)
  • 2017 Vanessa Szamuhelová ve filmu „Pátá loď“ Ivety Grófové (SK/CZ)
  • 2016 Alena Mihulová ve filmu „Domácí péče“ Slávka Horáka (CZ/SK)
  • 2015 Klaudia Dudová ve snímku „Cesta ven“ Petra Václava (CZ/FRA)
  • 2014 Dawid Ogrodnik ve snímku „Chce się żyć“ Macieje Pieprzycy (PL)
  • 2013 Andrzej Chyra ve filmu „W imię“ Małgorzaty Szumowské (PL)
  • 2012 Judit Bárdos ve snímku „Dom“ Zuzany Liové (SK/CZ)
  • 2011 Mohammed Aslan a Lorenz Hader ve filmu „Halbe Portionen“ Martina Buskera (D)
  • 2010 Nepomuc von Kornmann a Alexander Frank Zieglarski ve filmu „18 Bilder/Sek“ Tobiase Grebera (D)
Sponzorem ceny je: Sächsische Zeitung
Sponzorem ceny je: Sächsische Zeitung

Nejlepší scénografie

Nejlepší scénografie ze snímků soutěžících v kategorii celovečerních filmů

LAUREÁTI

  • 2018 Radosław Zielonka „Cicha noc“ von Piotr Domalewski(PL)
  • 2017 Milan Býček „Masaryk“ von Julius Ševčík (CZ/SK)
  • 2016 Janina Schimmelbauer und Fabian Reber „24 Wochen“ von Anne Zohra Berrached (D)
  • 2015 Tom Hornig „Kafkas - Der Bau“ von Alexander Freydank (D)
Sponzorem ceny je: Stadt Görlitz
Sponzorem ceny je: Stadt Görlitz

Cena publika

Favorit publika – nejlepší celovečerní snímek z celého programu festivalu

LAUREÁTI

  • 2018 Rina Castelnuovo-Hollander a Tamir Elterman „Muhi – Generally Temporary“ (IL/DE)
  • 2017 Jens Wischnewski „Die Reste meines Lebens“ (D)
  • 2016 Philipp Eichholtz „Luca tanzt leise“ (D)
  • 2015 Tomasz Nuzban „For being alive“ (PL)
  • 2014 Vinko Brešan „Knězovy děti“ (HR/RS)
  • 2013 Ilian Metev „Sofia’s last Ambulance“ (BU/HR/D)
  • 2012 Annekatrin Hendel „Vaterlandsverräter“ (D)
  • 2011 Sibylle Schönemann, „Verriegelte Zeit“ (D)
  • 2010 Katarzyna Rosłaniec „Galerianki“ (PL)
  • 2009 Petr Zelenka „Karamazovi“ (CZ/PL)
  • 2008 Jiří Vejdělek „Václav“ (CZ)
  • 2007 Dan Wlodarczyk „Indián a sestřička“ (CZ)
  • 2006 Jan Martin Scharf „Wahrheit oder Pflicht“ (D)
  • 2005 David Ondříček „Jedna ruka netleská“ (CZ)
  • 2004 Peter Calin Netzer „Maria“ (RU, D, F)
Sponzorem ceny je: ZVON
Sponzorem ceny je: ZVON

Cena publika v kategorii krátkých filmů

Favorit publika – nejlepší krátký snímek z celého programu festivalu

LAUREÁTI

  • 2018 Radosław Dąbrowski „Wolka“ (PL)
  • 2017 Johannes Kürschner a Franz Müller „Simply The Worst“ (D)
  • 2016 Marco Gadge „Er und Sie“ (D)
  • 2015 Edgar Ortiz „Food to go“ (CZ)
Sponzorem ceny je: Neisse-Film-Festival
Sponzorem ceny je: Neisse-Film-Festival
Přejít na program

Čestná cena

Čestnou cenu, ocenění pro mimořádné umělce před kamerou a za ní, letos obdrží režisér Christian Petzold.

LAUREÁTI

  • 2018 Christian Petzold
  • 2017 Bohdan Sláma
  • 2015 Dorota Kędzierzawska
  • 2014 Andreas Dresen
Christian Petzold
Christian Petzold
Přejít na program