Powitanie

Rafał Gronicz

Rafał Gronicz, Burmistrz miasta Zgorzelec

Mili Państwo, Goście, Sąsiedzi!

Od ponad dwóch dekad Nyski Festiwal Filmowy zamienia nasze polsko-czesko-niemieckie Trójziemie w miejsce, gdzie filmy się ogląda i gdzie się o nich rozmawia. Szeroki wybór tematów i gatunków, bogaty program wydarzeń towarzyszących oraz sekcja FOKUS, skupiająca uwagę na ważnych i aktualnych zagadnieniach społecznych, politycznych i kulturowych, sprawiają, że festiwal ma swoje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń naszego trójnarodowego pogranicza.

Cenię ten festiwal za jego wielowymiarowość i różnorodność, dlatego chętnie polecam go miłośnikom kina oraz gościom odwiedzającym nasz wyjątkowy region. W tym roku moją uwagę szczególnie przyciągnęła tematyka sekcji FOKUS. Parafrazując tytuł filmu Andreasa Voigta „Alles andere zeigt die Zeit”, który stał się inspiracją i punktem odniesienia dla programu tej sekcji, zapraszam do osobistej refleksji nad tym, co pokazał czas w kontekście przemian zachodzących w latach 80. i 90. ubiegłego wieku w krajach byłego bloku wschodniego. To tematyka bliska mojemu pokoleniu, które właśnie wtedy dojrzewało i wchodziło w dorosłość, świadomie obserwując zmieniającą się codzienność.

Festiwalowy FOKUS jest więc w tym roku także moim fokusem – a Państwa zapraszam, by przekonać się, co przyciągnie i skupi Waszą uwagę.